آغاز پرداخت وام 50 میلیون تومانی برای نوسازی بافت های فرسوده
ایجاد شده توسط : Admin5ir111 در 08/10/2014 12:41:19 ب.ظ


به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران گفت: تا یک ماه آینده پرداخت وام 30، 40 و 50 میلیون تومانی نوسازی بافت های فرسوده با اولویت بندی متقاضیان آغاز می شود.

محمدسعید ایزدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: تلاش خواهیم کرد تا پایان هفته آینده دستورالعمل چگونگی پرداخت این تسهیلات به متقاضیان شهرهای مختلف تهیه شود تا متقاضیان نوسازی بافت های فرسوده پس از تشکیل پرونده بتوانند از این امتیاز بهره گیری کنند.

وی اظهار داشت: پیش از این محدوده بافت های فرسوده در تمام شهرهای کشور مشخص شده و حتی بافت های پر خطری که نیازمند نوسازی فوری هستند به دقت مشخص گردیده و درصدد هستیم بافت های فرسوده با استفاده از این تسهیلات ساماندهی شوند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: تاکنون 35 هزار واحد بافت فرسوده تشکیل پرونده داده اند اما با توجه به مصوبه اخیر هیات دولت، متقاضیان این تسهیلات به بانک های عامل معرفی می شوند تا بتوانند از تسهیلات یادشده بهره مند شوند.

ایزدی بر ضرورت استفاده از ظرفیت انبوه سازان و توسعه گران ساخت و ساز در کشور با بهره گیری از این تسهیلات تاکید کرد و گفت: براساس این مصوبه انبوه سازان برای نوسازی بافت های فرسوده شهری نقش مهمی دارند زیرا می توانند با ایفای نقش بیشتر در نوسازی شهرهای کشور، جایگاه این گروه متخصص را در حوزه ساخت و ساز شهری ارتقا دهند.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در عین حال تصریح کرد: دفاتر تسهیل گر در روان سازی دریافت این تسهیلات در شهرهای مختلف کشور نقش مهمی ایفا می کنند و شهرهایی که شهرداری های آنها برای نوسازی بافت های فرسوده ضوابط مناسبی در نظر بگیرند به سهولت می توانند از این تسهیلات برای نوسازی بافت های فرسوده شهری خود استفاده کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مصوبه اخیر هیات وزیران برای افزایش سقف تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده در شهرهای مختلف، یادآور شد: دولت برای تسهیل فرآیند نوسازی توسط مردم تلاش زیادی می کند تا با استفاده از تسهیلات بانکی و مساعدت شهرداری ها و دفاتر تسهیل گر قشرهای مختلف جامعه شهری بتوانند از این تسهیلات برای نوسازی بافت های فرسوده خود استفاده کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بررسی های نشان می دهد که سه میلیون واحد مسکونی در کشور نیازمند نوسازی هستند، اما دو میلیون و 200 هزار واحد مسکونی در محدوده بافت های فرسوده قرار دارند و تلاش می کنیم تا پایان برنامه ششم توسعه کشور یک میلیون و 800 واحد آن، با استفاده از تسهیلات بانکی نوسازی شود.

به گفته ایزدی، در گذشته در روند پرداخت تسهیلات بانکی به کیفیت ساخت و سازها توجه کمتری می شد، اما در این مرحله با کمک سازمان نظام مهندسی و کنترل مضاعف تا پایان ساخت و ساز به فرآیند نظارت توجه شده تا با کنترل بیشتر روش های صحیح ساخت واحدهای مسکونی مورد توجه قرار گیرد تا به تدریج کیفیت ساختمانهای مسکونی در کشور ارتقا یابد.

وی با بیان آنکه در نوسازی بافت های فرسوده نوسازی بافت های تاریخی، بافت های محدوده مرکزی شهرها و حاشیه شهرها گونه شناسی شده است، گفت: در فرآیند پرداخت تسهیلات 50 میلیون تومانی در کلانشهرها، 40 میلیون تومانی در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت و 30 میلیون تومانی سایر شهرها با 9 درصد سود تسهیلات، اولویت های هر منطقه مورد توجه قرار می گیرد تا با تعیین سهیمه هر محدوده نوسازی بافت های فرسوده با طی فرآیندهای قانونی و پرداخت تسهیلات یادشده انجام شود.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات ودیعه اسکان موقت ساکنان در بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی نیز اظهار داشت: به منظور تسریع در نوسازی بافت های فرسوده شهری مبلغی نیز به عنوان تسهیلات ودیعه اسکان موقت به متقاضیان پرداخت می شود که سقف آن در کلانشهرها 20 میلیون تومان، در شهرهای بالای 200 هزار نفر 15 میلیون تومان و سایر شهرها 10 میلیون تومان با 10 درصد سود تسهیلات است و این نشان می دهد که دولت درصدد ترغیب ساکنان بافت های فرسوده برای تسریع در نوسازی بافت های مربوطه است.

معاون وزیر راه شهرسازی به جمعیت ساکن در بافت های فرسوده کشور اشاره کرد و افزود: برآوردها نشان می دهد که هم اکنون 18 میلیون نفر از جمعیت کشور در 130 هزار هکتار بافت های فرسوده ساکن هستند که باید به عنوان یک اولویت نوسازی این منطقه مورد توجه جدی قرار گیرد.

ایزدی تصویب این مصوبه را عزم ملی برای نوسازی بافت های فرسوده دانست و گفت: با رونق ساخت و سازها در کشور بخشی از طرح جامع مسکن به مرحله اجرا درمی آید و به تدریج قسمت های دیگر این طرح توسط وزارت راه و شهرسازی رونمایی خواهد شد.

print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.