کهنگي قوانين و ساختار غلط اداري و اجرايي چالش اصلي مديريت شهري است
ایجاد شده توسط : Admin5ir111 در 20/10/2014 05:02:34 ب.ظ


 

 

شهردار تهران شب گذشته با حضور در برنامه زنده گفت و گوي ويژه خبري شبکه دو به سوالات مطرح شده در اين برنامه تلويزيوني پاسخ داد.

به گزارش خبرنگار شهرنوشت دکتر محمد باقر قاليباف با اشاره به مشکلات پيش روي شهر تهران، گفت: بخشي از مشکلات ما مشکلات اساسي است و بخشي هم مشکلات جاري است که دراين سال و در برنامه پنج ساله با آن دست و پنجه نرم مي کنيم.
شهردار پايتخت با بيان اينکه مهم ترين مشکلي که در شهر وجود دارد اين است که مديريت شهري دچار يک چالش جدي است»، گفت: اگر تدبيري براي اين نشود همه زحماتي که براي کارهاي ديگر انجام مي شود نيز آنچناني که بايد تاثيرگذار نيست. هم اکنون قوانين کهنه اي وجود دارد اما مسايل روز، مسايل نويي هستند. مسايل ما موضوعات دهه دوم قرن بيست و يکمي است و با قوانيني کار مي کنيم که براي نيمه اول قرن بيستم است. به نظر همه صاحب نظران نمي شود با قانون کهنه مسايل جديد را حل و فصل کرد.
شهردار تهران با تاکيد بر اين نکته که ساختارهاي مديريت شهري بسيار ساختارهاي عقب مانده و ناکارآمدي هستند، گفت: در عين اينکه مديريت هاي شهري بايد تلاش کنند به خواسته هاي مردم پاسخ دهند، اما نمي شود با يک ساختار عقب مانده و ساختاري که هرگز با نياز امور تنظيم شده نيست، کار را پيش برد. اين از مشکلات جدي ما است و اثر مستقيم بر کيفيت زندگي گذاشته است.

زير ساخت هاي شهر تهران در دهه گذشته متحول شده است

وي در ادامه تاکيد کرد: مردم هر روز مي بينند که در دهه گذشته حجم اتوبان هاي تهران دو برابر شد، بيش از 20 کيلومتر تونل شهري احداث شد، خطوط مترو به 5 خط رسيد و در حوزه توسعه فضاهاي فرهنگي در ساخت مسجد، سينما، تئاتر، سراهاي محله، سالن ها و بوستان ها اقدامات گسترده اي انجام شد اما آيا کيفيت زندگي هم در سطح شهر بالا رفته است؟ آيا مردم با اين حرکت ها امروز احساس آسايش و آرامش مي کنند؟ واقعيت آن است که امروز مردم نسبت به زحمت هايي که کشيده مي شود، اين احساس آرامش را ندارند و اين به کهنگي قوانين و ساختار غلط در حوزه مديريت شهري برمي گردد.
محمدباقر قاليباف ادامه داد: شوراي شهر براساس قانون اساسي و قوانين جاري از سال 76 در کشور شکل گرفت، اما واقعا در همان سطح شوراي شهرداري در عمل باقي ماندند و خود شهرداري ها نيازهاي محلي را برطرف نکردند. مثلا در حوزه اقتصاد شهري شهرداري ها چه مسئوليتي دارند؟ امروز در داخل شهرها شاهد هستيم که هيچ کدام از وظايف مربوط به آب، برق، کارهاي خدماتي، اقتصاد شهري، حوزه هوشمندسازي، بهداشت، سلامت، آموزش و... متوجه شهرداري ها نيست و حتي شهرداري ها مسئوليت هماهنگي در اين بخش ها را برعهده ندارند . اين موارد نشان مي دهد ساختارهاي ما در حوزه اداري و اجرايي دچار اشکالات جدي است .
وي خاطرنشان کرد: امروز پل و اتوبان ساخته شده اما مشکل آلودگي و ترافيک حل نشده است. البته شهرهاي کوچک از منظر ديگر از اين چالش آسيب مي بينند چرا که در شهرهاي کوچک بحث توسعه مطرح نيست بلکه بحث اين است آيا شهرداري ها بودجه دارند که حقوق ماهانه خود را بدهند و زباله را جمع کنند يا خير؟
شهردار تهران عنوان داشت: اصل هفتم و اصل 101 تا 106 قانون اساسي درباره نقش مردم، شوراها و اداره شهرها بحث مي کند و شوراي شهر شکل گرفته است. اما آيا اين شوراها، شوراي شهر هستند يا شوراي شهرداري؟ در حقيقت شوراي شهرداري هستند و در بسياري از نقاط نيز شوراها اين اختيار را ندارند.
وي ادامه داد: اصل 103 قانون اساسي مکلف مي کند فرمانداري ها، استانداري ها و بخشداري ها از مجموعه سياست گذاري و تصميماتي که شوراي شهر مي گيرند تبعيت کنند، اما امروز عکس اين اتفاق مي افتد. به نحوي که اگر شوراهاي شهر مصوبه اي به تصويب مي رساند، تا زماني که فرمانداري آن را تاييد نکند قابل اجرا نيست. در حقيقت شوراها زير نظر فرمانداري ها هستند. البته حتما بايد دستگاه هاي نظارتي باشند و بر شوراها نظارت کنند اما حتما اين فرمانداري ها نيستند. اين با روح قانون اساسي و آنچه قانون گذار پيش بيني کرده است، مغايرت دارد.

درجهت ارتقا کيفيت زندگي مردم و اصلاح نظام اداري مديريت شهر لايحه مديريت يکپارچه شهري به دولت ارائه شده است
قاليباف در ادامه به موضوع مديريت يکپارچه شهري پرداخت و گفت: در 3، 4 سال گذشته تلاش کرده و با کمک صاحب نظران يک پيش نويسي از لايحه مديريت يکپارچه شهري فراهم کرده ايم. اين نظر همه شهرداران سراسر کشور و همه صاحب نظران شهري، نمايندگان مجلس، دولت و ... است و هيچ صاحب نظري در اين بخش ها نيست که در اين لايحه با 307 ماده نظر نداده باشد. طبيعتا اين لايحه بايد در کميسيون هاي مختلف دولت مورد بحث قرار گيرد و به مجلس شوراي اسلامي برود تا ما را از اين چالش بزرگ نجات دهند.
شهردار تهران تاکيد کرد: امروز دولت به حدي با مسايل جزئي درگير است که فرصت ندارد آنطور که بايد به مسايل کلان شهرها رسيدگي کند. اين در حالي است که در قانون اين سياست را دنبال کرديم که يک تفکيک کار ملي و محلي صورت گيرد و اجازه دهيم کارهاي محلي را مردم در شهرداري ها دنبال کنند. شهرداري ها همان دولت هاي محلي هستند و بايد اجازه دهيم کارهاي محلي خود را انجام دهند.
وي خاطرنشان کرد: امروز آيا حداقل قيمت دستمزد کارگران در تهران با شهرستان 20 هزار نفري يکي است؟ آيا در سراسر کشور پرداخت عوارض در تهران و مراکز استان ها با شهر 50 هزار نفري يکي است؟ در همه دنيا اين عوارض و ماليات محلي را از عوارض و ماليات ملي تفکيک مي کنند. از مسير حل اين مشکلات مي توانيم مسايل اساسي شهر را حل کنيم
قاليباف همچنين به موضوع اشتغال اشاره و ابراز کرد: امروز کشاورزي در اقتصاد کشورهاي بزرگ دنيا 5 تا 6 درصد و صنعت نيز 20 تا 25 درصد سهم دارد. بنابراين عمدتا اين خدمات است که اقتصاد را مي گرداند، خدمات نيز در شهرها اتفاق مي افتد. امروز مي بينيم توسعه فضاهاي کسب و کار و کارآفريني در شهر ها است اما شهرداري ها که مي توانند بيشترين اثر گذاري را داشته باشند هيچ مسئوليتي ندارند. دولت هم با مشغله اي که دارد هيچ وقت نمي تواند به اين امورات در شهرها رسيدگي کند.
وي ابراز اميدواري کرد دولت و مجلس با همدلي و همکاري و اصلاح ساختار بتوانند به اين چالش نيم قرني در کشور پايان دهند.
وي همچنين گفت: در سياست هاي کلي و سياست هاي اقتصاد مقاومتي که از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ شده است، تاکيد بر کوچک سازي دولت و کاهش هزينه هاي عمومي دولت است. دولت بايد ساختار هاي اضافي را از خودش رها کند و کوچک شود اين در حالي است که اين موضو ع در برنامه سوم، چهارم و پنجم ديده شده اما اجرا نشده است.
 وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به بازديد شبانه چندي پيش خود از حاشيه شهر و کارتن خواب ها به عنوان شهردار شب، گفت: امروز متاسفانه شهر تهران حدود 15 هزارکارتن خواب دارد و بايد بپذيريد که قريب به اتفاق آن ها عزت نفس دارند. در ميان اين افراد، کساني هستند که 4،5 کتاب ترجمه کرده اند و عزيزي را ديدم که در عمليات بدر حضور داشته و فارغ التحصيل دانشگاه دولتي است. ما برنامه ريزي کرديم و به همه اين ها رسيدگي مي کنيم. به نحوي که در طول 3،4 سال گذشته اعلام کرديم در شب هاي سرد زمستان هيچ کس بي سرپناه نيست.
وي با بيان اينکه دولت نمي تواند به آسيب ها و جرايم جزئي رسيدگي کند، تصريح کرد: البته ما در اين زمينه منتظر اصلاح قانون نشديم و چاره انديشي مي کنيم، اما اگر قانون اصلاح شود مي توانيم اين موضوعات را حل و فصل کنيم. واقعيت آن است که نه تنها آلودگي هوا و ترافيک، بلکه آسيب هاي اجتماعي و حاشيه نشيني هم کمر شهر را مي شکند. ساخت ساز هاي بي رويه در شهرها نيز يکي از مهم ترين آسيب هاست.
شهردار تهران با طرح سوالي مبني بر اينکه تا چه زماني درآمد شهرداري ها بايد متمرکز بر فروش تراکم باشد، تاکيد کرد: در سال اول دهه 60 قرار شده است تا شهرداري ها خودکفا شوند. بنابراين دولت بودجه شهرداري ها را قطع کرده و مکلف شده است که ظرف 6 ماه لايحه درآمدي شهرداري ها را به مجلس بياورد، اما تا امروز لايحه درآمدهاي پايدار به تصويب نرسيده است و به اين ترتيب وضعيت لجام گسيخته ساخت و ساز را در شهرها مي بينيم.
وي ادامه داد: امروز در شهر تهران با طرح جامع، تراکم فروشي ممنوع شده است. اين در حالي است که قبلا و در دهه 70 هر کسي هرچقدر پول مي داد به او تراکم مي دادند. البته يک تراکم پايه و مجاز در شهرها وجود دارد اما حتي تراکم مجاز نيز اين روزه براي تهران و کلانشهرها سم است. اگر دولت موافق باشد مي توانيم اعلام کنيم که پروانه مسکوني صادر نمي کنيم و سپس دولت بايد براي اين موضوع چاره انديشي کند.
قاليباف در ادامه موضوعاتي همچون آلودگي هوا، ساخت و سازهاي بي رويه، آسيب هاي اجتماعي و حريم شهر تهران را به عنوان آسيب هاي پيش روي پايتخت مطرح کرد.
وي در ادامه به بيان اولويت هاي آينده کلانشهر تهران پرداخت و گفت: ما همه تلاش خودمان را انجام داديم و در حوزه هاي زيرساختي ميزان اتوبان هايي که در 10 سال گذشته در تهران ساخته شد با کل اتوبان هايي که در تاريخ بلديه ساخته شده است، برابري مي کند. همچنين تعداد پل هايي که ساخته شده بيش از تعداد پل هايي است که در طول اين سال ها ساخته شده است.
به گفته دکتر قاليباف در ابتداي اين دوره مديريتي طول خطوط متروي زيرزميني تهران بيش از 34 کيلومتر نبوده است اما امروز اين رقم به 155 کيلومتر در حال بهره برداري رسيده و 205 کيلومتر مترو احداث شده است.
وي گفت: احداث 400 مسجد در دستور کار شهرداري تهران قرار داشته است که از اين ميزان بيش از 200 مسجد ساخته شده ويا در حال ساخت است و شهرداري تهرن ساخت 200 مسجد ديگر را در برنامه پيش رو در دستور دارد.
شهردار تهران در ادامه ارايه پيش نويس لايحه مديريت يکپارچه شهري را نخستين اقدام جدي و اساسي شهرداري تهران در افق پيش رو عنوان کرد و گفت: دومين اقدام اساسي اين است که در شهر کارهاي عمراني را با سرعت بيشتري از گذشته پيش مي بريم. البته ممکن است مردم اين را در سطح شهر مشاهده نکنند و علت اين موضوع نيز آن است که تمامي اقدامات ما در زير زمين است. ما هم اکنون در سال بيش از 30 کيلومتر تونل مي سازيم و در سه ماه گذشته شرايط احداث تونل مترو به گونه اي بود که در يک هفته کاري در خط سه متروي تهران 460 متر حفاري، لاينينگ و نهايي کردن تونل انجام داديم که رکورد خيلي بزرگي به شمار مي رود. اين روند کاري را در خطوط 6 ، 7 و 3 مترو انجام مي دهيم و اميدواريم در پايان دوره توفيق داشته باشيم تا شبکه مترو را تقديم مردم تهران کنيم.
محمدباقرقاليباف احداث بزرگراه شوشتري و طرح کمربندي غرب تهران به منظور اتصال اتوبان هاي شهيد همت، آزادراه قم، جاده مخصوص و جاده قديم کرج را از جمله اقدامات باقي مانده عنوان کرد و گفت: در حوزه توسعه فضاهاي فرهنگي تالار شهر به صورت يک تالار 5 هزار نفره بدون پايه مي سازيم. همچنين مشکل طراحي پروژه تهرانسراي قرآن تمام شده و اين پروژه را در تپه هاي عباس آباد اجرايي خواهيم کرد.
وي همچنين تکميل سراهاي محلات، فضاهاي ورزشي و خانه هاي بهداشت را از ديگر اقدامات پيش روي شهرداري تهران دانست و گفت: کار جدي تري که در دست کار داريم مربوط به مرکز شهر تهران است. چرا که منطقه 12 که هويت و تاريخ شهر ما است و هويت اقتصادي، معنوي، ديني و ملي ما در آنجا قرار دارد، امروز شرايط خوبي ندارد و زيبنده شهر تهران نيست.

توسعه وتحول انسان محور اساس برنامه هاي مديريت شهري است
شهردار تهران خاطرنشان کرد: به صورت اساسي و با رويکردي انسان محور و توجه به کرامت انسان ها اين موضوع را دنبال مي کنيم. البته بعضي نااميد هستند که با اين مشکلات نمي شود کار کرد، اما اميدواريم کاري کنيم که نشان دهيم با شرايط تحريم، سختي، قانون قديم و کهنگي ساختار هم مي شود اقدامات اساسي انجام داد.
قاليباف با بيان اينکه نمونه هاي اين اقدامات در سال هاي قبل در خيابان هاي داور، ناصرخسرو و 15 خرداد ديده شده است، تصريح کرد: اين کار در دل منطقه 12 با طراحي نخبگان، جامعه شناسان، معماران و هنرمندان دنبال مي شود. حتي همه تشکل هاي عضو خانه هنرمندان قول دادند محل اصلي خود را منطقه 12 بگذارند.
وي با بيان اينکه مي خواهيم به بخش هويتي شهر توجه کرده و رويکرد اجتماعي محور را اساس کار خود قرار دهيم، گفت: در دهه گذشته هر کس مي آمد مي گفت کالبد شهر تغيير پيدا کرده است. مصمم هستيم با کمک مردم بتوانيم در اين دوره رفتار را در شهر تغيير دهيم تا هر کس وارد شهر شد بگويد رفتار مرم در ابعاد مختلف تغيير يافته است؛ مردم تهران بيشتر به هم محبت مي کنند، حق همسايگي را به جا مي آورند و فرهنگ ترافيکي را رعايت مي کنند.
شهردار تهران تاکيد کرد: طرحي را براي همين تغيير رفتار آماده کرديم که از آبان ماه آن را در دو زمينه شروع خواهيم کرد. يکي در حوزه تغيير رفتار در ترافيک و ديگري تغيير رفتار در حوزه محيط زيست در شهر است. در حوزه رفتار اخلاقي هم در شهر زمينه هايي را فراهم کرده ايم و اميدواريم رسانه ملي، شبکه هاي مجازي و اجتماعي و مطبوعات اين همراهي را داشته باشند تا يک بار ديگر به جهانيان نشان دهيم وقتي دشمنان مي گويند آثاري از تحريم در تهران نمي بينيم، اين تغيير رفتارها را هم ببينند. به اين ترتيب مي توانيم نشان دهيم يک جامعه اسلامي و شهري که مرکز سياسي تشيع در دنيا است در حوزه هاي مختلف حرفي براي گفتن دارد.
قاليباف همچنين تاکيد کرد: در اين زمينه در يک سال گذشته جلسات متعددي با همه صاحب نظران داشته و طرحي مدون کرده ايم؛ تنها خواهش من از مردم اين است که يکبار ديگر اعتمادشان را به بنده نشان دهند تا بتوانيم با هم همراهي کنيم تا از اين زجر و اذيتي که هر روز در حوزه ترافيک شهري مي بينيم، رهايي پيدا کنيم.
وي گفت: در حوزه پسماندها شاهد هستيم چه فاجعه بزرگي اتفاق مي افتد و چقدر آثار زيابنار زيست محيطي به دنبال دارد، علاوه بر اين سرمايه بزرگي را از دست مي دهيم و در کنار آن بعضي پسماندها بسيار خطرناک و مرگبار هستند اما در اين طرح پيش بيني هاي لازم براي تغيير رفتار ديده شده است.
شهردار تهران افزود: شوراي شهر، نيروي انتظامي، وزارت کشور، شهرداري و مردم همراهي کنند تا يک اتفاق بزرگ را رقم بزنيم. اين آغازي است که اگر بتوانيم موفق شويم، سپس مشاهده مي کنيد چگونه مي توانيم آلودگي هوا را با تدبير حل کنيم.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به تاکيدات مقام معظم رهبري در ديدار اخير با مسئولان مديريت شهري براي انتقال دستاوردهاي اقدامات شهرداري تهران به ساير شهرها و مراکز استان ها، گفت: اين توافق را در 3 ، 4 سال گذشته داشته ايم و کلاس هايي را براي انتقال تجربيات برگزار مي کنيم تا همه موضوعات تهران به صورت کارهاي کاملا کارگاهي و آموزشي انتقال پيدا کند. البته بعضي شهرهاي کوچک اقدامات زيبايي انجام داده اند و در اين بخش تعاملات خوبي وجود دارد.
شهردار تهران در پايان تصريح کرد: اميدواريم با واگذاري کارها به مردم به دور از شعار، بتوانيم شاهد تحول جدي در شهر و کشور باشيم.

print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.